Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 18-11-2014 r. – WPI/200000/43/1317/2014

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 1317/2014

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z póżn. zm.) w związku z art.. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r poz. 1442 z póżn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 07 listopada 2014r. przez przedsiębiorcę (…) w części dotyczącej obowiązku zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego oraz odprowadzania składek na ubezpieczenia zdrowotne od wynagrodzeń osób wykonujących prace na podstawie umowy zlecenia zawartej z Wnioskodawcą, która jest świadczona na rzecz pracodawcy, u którego równocześnie wykonują prace na podstawie umowy o pracę oraz odmawia wydania pisemnej interpretacji w części dotyczącej obowiązków innego niż Wnioskodawca płatnika składek.

UZASADNIENIE

W dniu 07 listopada 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Wnioskodawca wskazał, że jako przedsiębiorca działający na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej (…) zatrudnił na podstawie umowy zlecenia osoby do wykonywania czynności pieczętowania : opisywania dokumentów (dalej: zleceniobiorcy). Osoby te są jednocześnie zatrudnione na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy, osiągając z tego tytułu minimalne wynagrodzenie

Wnioskodawca oświadczył, że praca wykonywana przez zleceniobiorców w ramach umów zlecenia jest pracą wykonywaną na rzecz swojego pracodawcy ( macierzystego zakładu pracy), z którym Wnioskodawcę łączy umowa o współpracy.

Wnioskodawca podnosi, że wobec powyższego powziął wątpliwość: czy jako zleceniodawca ma obowiązek ww. osoby zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu zawartych umów zlecenia?, czy też poprzez fakt wykonywania czynności zlecenia na rzecz macierzystego zakładu pracy Wnioskodawca zwolniony jest z tego obowiązku, a od łącznego przychodu tj. od przychodu z umowy zlecenia zsumowanego z przychodem z umowy o pracę tych osób. składkę odprowadzi zakład macierzysty?.

Ponadto, Wnioskodawca poinformował, że pierwotnie wniosek o wydanie interpretacji w powyższej sprawie złożył do właściwego terytorialnie Oddziału NFZ, który uznał się niewłaściwym do wydania przedmiotowej interpretacji, wskazując jako właściwy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Wnioskodawca opierając się na art.66 pkt 1 ppkt 1 e) ustawy zdrowotnej w związku z art.6 ust.1 ppkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uważa, że to na nim jako zleceniodawcy ciąży zarówno obowiązek zgłoszenia zleceniobiorców do ubezpieczenia zdrowotnego jak i obowiązek naliczenia i odprowadzenia składki zdrowotnej od wynagrodzenia osiągniętego z tytułu przedmiotowej umowy zlecenia.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od 1 stycznia 2013 r” udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 8 ust.1 i 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy oraz osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy-świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

W świetle powyższego przepisu dla celów- ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się nie tylko osobę pozostającą w stosunku pracy, ale także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli umowę taką wykonuje na rzecz pracodawcy z którym pozostaje w stosunku pracy. Osoba zdefiniowana w art.8 ust. 2a stosownie do art.6 ust.1 pkt 1 w związku z art. 11 i art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu lak jak pracownik.

Powyższe znajduje potwierdzenie w uchwale z dnia 2 września 2009 r . II UZP 6/09 Sąd Najwyższy stwierdził, iż „przesłanką decydującą o uznaniu takiej osoby za pracownika w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest to, że będąc pracownikiem związanym stosunkiem pracy z danym pracodawcą, jednocześnie świadczy na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej, zawartej z nim lub inną osobą. W konsekwencji, nawet gdy osoba ta (pracownik) zawarła umowę (…) z, osoba trzecią, to prace w jej ramach wykonuje faktycznie dla swojego pracodawcy (uzyskuje on rezultaty jego pracy)”. Sąd Najwyższy w stosunku do wyżej wymienionych osób, „rozszerza pojęcie pracownika na jego dalszą aktywność w ramach umowy cywilnoprawnej, (…) także w zakresie tej aktywności należy go uznać na potrzeby ubezpieczeń społecznych za pracownika tego właśnie pracodawcy”.

Należy podkreślić, iż zgodnie z art.4 pkt.2 lit. a ustawy o systemie w ubezpieczeń społecznych oraz art.87 ust.1 i ust.4 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r .,Nr 164.poz.1027 z późn.zm.) – składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz ubezpieczenie zdrowotne za ubezpieczonych będących pracownikami obliczają, rozliczają i przekazują do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych płatnicy składek. Z kolei w myśl art.36 ust.2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w zw. z art.74 ust.1 i 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – obowiązek zgłaszania do ubezpieczeń społecznych osób określonych w art.6 ust.1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należy do płatnika składek. Natomiast z art.46 ust. 1 tejże ustawy wynika, iż płatnik składek jest obowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz, opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy.

W konsekwencji powyższego, jeżeli umowa zlecenia zawarta jest z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale praca świadczona w ramach umowy cywilnoprawnej wykonywana jest na rzecz swojego pracodawcy, obowiązek opłacenia składek w tym również składek na ubezpieczenie zdrowotne nie powstaje u płatnika , z którym jest zawarta umowa zlecenia.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że zatrudnia na umowę zlecenia osoby, które są równocześnie zatrudnione na podstawie umowy o pracę u innego płatnika, a usługi wykonywane w- ramach zawartej umowy zlecenia są świadczone na rzecz pracodawcy ( macierzystego zakładu pracy).

Wnioskodawca zaprezentował stanowisko, w którym stwierdził iż w takim stanie faktycznym jako Zleceniodawca jest zobowiązany do zgłoszenia zleceniobiorców do ubezpieczenia zdrowotnego oraz naliczenia i odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzeń osiągniętych z tytułu zawartych umów zlecenia i wykonywanych na rzecz pracodawcy, z który m zleceniobiorca ma również zawartą umowę o pracę. Przedstawione we wniosku stanowisko, w obowiązującym stanie prawnym, należy uznać za nieprawidłowe bowiem na Wnioskodawcy jako podmiocie zawierającym umowy zlecenia z pracownikami innego podmiotu wykonującymi w ramach wskazanych umów czynności na rzecz własnego pracodawcy, nie ciąży obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w tym również na ubezpieczenie zdrowotne.

Zakład podkreśla, iż wydając decyzję w trybie art. 10 ustawy u swobodzie działalności gospodarczej wypowiada się w zakresie określonym w art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, natomiast nie dokonuje analizy treści zawartej umowy w świetle przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. 2014, poz. 121).

Ponadto art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje jednoznacznie, iż niezbędną przesłanką do wydania pisemnej interpretacji jest konieczność indywidualnego charakteru sprawy. Zatem brak jest podstaw do wydania pisemnej interpretacji, gdy z wnioskiem o jej wydanie występuje podmiot posiadający status przedsiębiorcy – w tym przypadku (…) jednakże wniosek dotyczy obowiązków innego podmiotu – innego płatnika składek.

Z treści wniosku z dnia 31 października 2014r. wynika, iż. Wnioskodawca (…) prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą zwrócił się z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie, która dotyczy także sfery uprawnień i obowiązków innego podmiotu/ płatnika składek to jest pracodawcy na rzecz którego wykonywane są umowy zlecenia, a u którego zleceniobiorcy równocześnie świadczą pracę na podstawie umowy o pracę.

Biorąc powyższe pod uwagę Oddział odmówił wydania pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej na wniosek Przedsiębiorcy (…) złożony w dniu 07 listopada 20l4r. w części dotyczącej obowiązków innego niż Wnioskodawca płatnika składek.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z. dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nic jest wiążącą dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz